Це день, коли ми вшановуємо пам’ять мільйонів невинних людей, які страждали та загинули внаслідок жорстокості та злочинів нацистського режиму під час Другої світової війни.
В березні 1945 року німецьке командування й основна частина охорони втекли з табору перед загрозою бути схопленими американськими військами. Тоді, безпосередньо перед прибуттям американців, на території Бухенвальду (найбільшого концентраційного табору) спалахує збройне повстання, організоване силами самих ув’язнених. Коли в концтабір Бухенвальд увійшли американські війська, повсталі вже перебрали на себе контроль над табором смерті, над табором було піднято червоний прапор. 11 квітня — день входження американців на територію Бухенвальду — і був прийнятий як дата, коли відзначається «Міжнародний день визволення в’язнів нацистських концтаборів». Після переходу табору під юрисдикцію СРСР табір було долучено до системи концентраційних таборів НКВС, а 1948 повністю інтегровано в систему ГУЛАГ.
Сьогодні ми пам’ятаємо про жертви Голокосту, про тих, хто вижив і продовжив боротьбу за свободу та справедливість, про тих, хто рятував життя та допомагав іншим в найважчі часи.
Нехай цей день стане для нас нагадуванням про те, що ми повинні працювати над підтримкою прав людини, боротьбою з насильством та нетерпимістю в усіх її формах. Нехай ми завжди пам’ятаємо минуле, щоб забезпечити мирне та гуманне майбутнє для всіх.