Перша неділя липня — це День військ протиповітряної оборони України. Це свято відзначається щорічно після підписання указу президента країни. Воно є знаком поваги до військ ППО, які забезпечують обороноздатність держави.
Десять військових частин нагороджено бойовими орденами, а ще дев’яти вручені бойові прапори. У штабі Військ ППО служить єдина жінка-полковник у Збройних Силах України – Тетяна Корсунь.
У збройних силах України війська протиповітряної оборони займають важливе місце. Вони виконують ряд завдань по налагодженню взаємодії з військово-повітряними силами, сухопутними військами, військово-морськими силами та прикордонними військами України.
Це свято людей, які несуть службу, не допускаючи нападу повітряно-космічного противника. Вони захищають важливі адміністративно-політичні центри і прикривають промислово-економічні райони від ударів з повітря.
Цілодобово варту в небі несуть 2500 військовослужбовців країни. Крім того, постійно проводиться радіолокаційне супроводження літальних апаратів. День військ протиповітряної оборони — це день десяти почесних частин військ протиповітряної оборони України.
Від початку війни побоювання про те, що росія швидко захопить домінування у повітрі, не виправдалося. Удосконалення технологій протиповітряної оборони, викликане революціями в мікроелектроніці та комп’ютерній техніці з часів холодної війни, розширило радіус дії та ефективність радіолокаційних систем і ракет «земля-повітря». Навіть українська ППО радянських часів, включаючи далекобійні системи С-300, виявилася потужною проти російської авіації. Крім того, американські системи Patriot (перші ЗРК Patriot Україна отримала у квітні 2023 року. — ред.) успішно перехоплювали ворожі літаки, включно з дорогими засобами, такими як літак раннього попередження A-50.
Поширеність систем протиповітряної оборони змусила пілотовані бойові літаки діяти на великій дистанції від лінії фронту, знижуючи їхню ефективність у підтримці наземних операцій. У результаті обидві сторони все більше покладаються на артилерію та безпілотники для забезпечення підтримки.
Відсутність переваги у повітрі також призвела до зміни тактики наземної війни, коли бої часто відбувалися на відносно коротких відстанях. На окупованих територіях російські війська під прикриттям ППО побудували великі оборонні споруди, через що українським контрнаступам важко прорвати ці укріплення без підтримки з повітря.
Попри те, що Сили оборони України покращили свою здатність перехоплювати ворожі ракети та безпілотники, локальні пошкодження критичної інфраструктури все ще виникають, що впливає на цивільне населення. Економічна ефективність систем ППО є важливим фактором, оскільки висококласні ракети-перехоплювачі часто коштують дорожче, ніж цілі, які вони знищують. Однак багаторівневі стратегії захисту, що включають поєднання засобів різної потужності, пропонують збалансованіший підхід. Майбутні інновації у зброї спрямованої енергії та системах захисту малої дальності можуть значно підвищити оборонні можливості.
Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!
Україна переможе!