Ліцей №9
Мелітопольської міської ради
Запорізької області

Search

7 липня, неділя.

День Військово-Морських Сил Збройних Сил України (День флоту України, День Військово-Морських Сил України)

Відповідно до Указу Президента України № 331/2015 від 12-го червня 2015-го року День Флоту в Україні відзначається у першу неділю липня. Повна назва свята – День Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Дата святкування, як і сама назва свята військових моряків України – “Дня флоту України” змінювалося неодноразово. Згідно Указу Президента України № 259/2006 від 24 березня 2006 року День Військово-морських Сил Збройних Сил України відзначався щорічно в першу неділю липня. З 2012 року, згідно Указу Президента України від 30 грудня № 1209/2011 “Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят”, День флоту України відзначался в останню неділю липня.

Починаючи з 2014-го року, прийнято курс на десоветезацію, раніше 23 лютого був день, коли вшановували радянських військових моряків і воїнів радянської армії – зараз відзначається в Україні як День захисника вітчизни.

А святкування дня українського військового моряка з 1997 року відбувалося 1 серпня. Ця дата була встановлена Указом Президента України № 708 від 17 серпня 1996 року і пов’язана з важливою подією в житті сучасних Військово-морських Сил України – навчаннями «Море-96».

Однак які б значні події не відбувалися в сучасній історії України, розглядати іх окремо від загальноісторичного контексту розвитку національного військового флоту було б не зовсім коректно.

Історію становлення і розвитку військового флоту слід розглядати крізь призму української державності, яка налічує чотири періоди:

1) праукраїнська держава – Київська Русь;

2) козацька держава (ХVІІ ст.);

3) державні утворення 1917 – 1921 рр.. (УНР доби Центральної Ради, Українська держава часу Гетьманату, УНР часу Директорії);

4) сучасна Україна (з 24.08.1991).

Найбільш видатними датами, які пов’язані зі створенням національного флоту, є:

весна – літо 907 року – морський похід і перемога київського князя Олега під Константинополем;

весна – літо в 1616 р. – морський похід і перемоги козацької флотилії гетьмана Петра Сагайдачного під Кафою, Синопом і Трапезундом;

14 січня в 1918 р. – ухвалення Центральною Радою «Тимчасового закону про флот Української Народної Республіки»;

29 квітня 1918 р. – підняття на кораблях Чорноморського флоту прапорів Військового українського флоту, затверджених «Тимчасовим законом про флот Української Народної Республіки»;

15 липня 1918 р. – оголошення закону про уніформу для українського флоту;

18 липня в 1918 р. – прийняття закону про Військово-морський прапор;

липень 1918 – створення постійно діючого з’єднання Військово-морського Флоту Української держави – бригади тральщиків;

5 квітня в 1992 р. – видання Президентом України Указу «Про невідкладні заходи щодо створення Збройних Сил України», початок формування Військово-морських Сил України на базі Чорноморського флоту;

Липень 1992 р. – перехід сторожового корабля СКР-112 під юрисдикцію України;

липень – серпень 1996 р. – проведення перших оперативно-тактичних навчань Військово-морських Сил України під прапором Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України – Президента України.

Таким чином, із всіх найбільш значних дат в історії українського морського флоту, саме на липень припадають дати, які були враховані при визначенні дати свята. Вона обов’язково повинна бути пов’язана з періодом державної незалежності в країні і традиційно призначається на день визначної події, пов’язаної зі створенням регулярного військового флоту.

Найвагомішою з історичних подій для встановлення дати святкування Дня Військово-Морських Сил в Україні визнаний морський похід і перемога київського князя Олега під Константинополем в червні – липні 907 року.

Святкування Дня Військово-морських Сил Збройних Сил України проводиться на головній базі флоту в місті  Севастополі та в місцях базування і дислокації сил.

В 2024 році День Військово-Морських Сил Збройних Сил України (День флоту України, День Військово-Морських Сил України) припадає на 7 липня.

Україна виграла битву за Чорне море. Однак пройде деякий час, перш ніж усі наслідки цієї перемоги стануть зрозумілими для нинішньої війни та для сучасних морських боїв у більш широкому розумінні. Перевага України над значно сильнішим флотом може вказувати на те, що звичайні надводні кораблі застаріли, або це може просто послужити попередженням для майбутніх військово-морських боїв, що без адекватної тактики і відповідних оборонних систем вони, як і Росія, будуть уразливі для нападу

Залишити коментар